تبلیغات
گروه مشاوران مالی و حسابداری و حسابرسی نوآوران - نکاتی که باید در مورد اشخاص حقیقی بدانیم
 
گروه مشاوران مالی و حسابداری و حسابرسی نوآوران
مشتری مداری باور ماست. 33559662-024 33559661-024
درباره وبلاگ


ارتباط با نوآوران :

تلفن تماس زنجان : 33559661-024 33559662-024
شماره همراه مدیر عامل : 09127429633
شماره پیامک : 30009900096153
پست الکترونیکی : Info@Noavaranzn.Ir
کانال نوآوران در تلگرام :https://t.me/joinchat/BWhKUEJZ2u2e8F1zzUpwFA
آدرس: زنجان دروازه ارک ابتدای خیابان 17 شهریور جنب بانک ملت مجتمع حمید واحد 14

مدیر وبلاگ : نوآوران زنجان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
موسسه حسابداری و حسابرسی در زنجان گزارش حسابرسی در زنجان آموزش حسابداری عملی در زنجان مشاوره مالی و مالیاتی در زنجان شرکت حسابداری در زنجان شرکت حسابرسی در زنجان خدمات مالی در زنجان خدمات حسابرسی در زنجان خدمات حسابداری در زنجان حسابداران زنجان آموزش نرم افزارهای حسابداری در زنجان حسابداری و حسابرسی در زنجان موسسه حسابرسی در زنجان حسابرسی صورت های مالی در زنجان انجمن حسابداران زنجان آموزش حسابداری در زنجان حسابداری حسابرسی اموزش اظهارنامه مالیاتی در زنجان تحریر دفاتر قانونی در زنجان تهیه اظهارنامه مالیاتی در زنجان کارآموزی حسابداری در زنجان تهیه صورت های مالی حسابرسی شده در زنجان انجمن صنفی حسابداران زنجان حسابرسان مستقل در زنجان آموزش نرم افزار های حسابداری در زنجان مشاوران مالیاتی در زنجان شرکت حسابداری نوآوران اظهار نامه مالیاتی اظهار نامه ارزش افزوده معاملات فصلی لیست بیمه مالیات حقوق انجمن صنفی حسابدارن زنجان


ده نکته‌ ای که خوب است آویزه گوشمان کنیم و همه حسابداران باید بدانند که .....


اول: اشخاص مشمول مالیات بر درآمد مشاغل
شخص یا اشخاص حقیقی که از طریق اشتغال به مشاغل یا به عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل‌های این قانون نظیر: فصل درآمد اجاره املاک – درآمد حقوق و... در ایران درآمد تحصیل کنند، پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌باشند.


دوم: درآمد مشمول مالیات مؤدیان مشمول مالیات بر درآمد مشاغل
به استناد 94 – درآمد مشمول مالیات مؤدیان موضوع این فصل عبارت است از کل فروش کالا و خدمات به اضافه سایر درآمدهای آنان که مشمول مالیات فصول دیگر شناخته نشده پس از کسر هزینه و استهلاکات مربوط طبق مقررات فصل هزینه‌های قابل قبول و استهلاکات.


سوم: تقسیم‌بندی صاحبان مشاغل
بر اساس ماده 95 – صاحبان مشاغل موضوع این فصل مکلف‌اند اسناد و مدارک مثبته کافی برای تشخیص درآمد مشمول مالیات خود نگهداری کنند. صاحبان مشاغل از لحاظ تشخیص درآمد مشمول مالیات به گروه های زیر تقسیم می‌شوند:
الف – صاحبان مشاغلی که مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند.
ب – صاحبان مشاغلی که مکلف به ثبت فعالیت‌های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می‌باشند.
ج – صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) فوق نیستند، مکلف‌اند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه خود را طبق ضوابط و نمونه‌های تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی نگهداری کنند.
الف: صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) ماده 95
بر اساس ماده 96 – صاحبان مشاغل موضوع بند فوق در دوازده گروه فهرست گردیده‌اند و از دارندگان کارت بازرگانی و کلیه واردکنندگان و صادرکنندگان شروع و به صاحبان مؤسسات تبلیغاتی و بازاریابی خاتمه می‌یابد.
ب: صاحبان مشاغل موضوع بند (ب) ماده 95
در ادامه مفاد ماده 96 صاحبان مشاغل موضوع بند مذکور به نوزده گروه تقسیم گردیده که از صاحبان کارگاه‌های صنعتی شروع و به عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات ختم می‌گردد.
ج: صاحبان مشاغل موضوع بند (ج) ماده 95
تمامی صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) نیستند در زمره صاحبان مشاغل موضوع بند (ج) می‌باشند.
موارد تشخیص درآمد مشمول مالیات مؤدی از طریق علی‌الرأس:
به استناد ماده 97 در موارد زیر درآمد مشمول مالیات مؤدی از طریق علی‌الرأس تشخیص داده خواهد شد:
1. در صورتی‌که تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سود و زیان و یا حساب درآمد و هزینه و حساب سود و زیان، حسب مورد، تسلیم نشده باشد.
2. در صورتی که مؤدی به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود، خودداری نماید.
3. در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ابزاری برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امور مالیاتی غیر قابل رسیدگی تشخیص داده شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین‌نامه مربوط مورد قبول واقع نشود.


چهارم: مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل
به استناد ماده 100 مؤدیان یا صاحبان مشاغل موضوع این فصل اعم از بند (الف) و (ب) و (ج) مکلف‌اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد، تنظیم و تا آخر تیرماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (131) این قانون پرداخت نماید.
تبصره1- ماده 100 – در مورد کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی که نوع فعالیت آنان ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضا نماید، مؤدی مکلف است کلیه درآمدهای حاصل از فعالیت‌های خود را طی یک اظهارنامه به اداره امور مالیاتی محل وقوع کارگاه یا واحدی تولیدی تسلیم نماید.
تبصره2- ماده 100 – در مورد مشمولین این فصل که دارای محل ثابت برای شغل خود نمی‌باشند، محل سکونت آن‌ها از لحاظ تسلیم اظهارنامه محل شغل تلقی می‌گردد.


پنجم: مهلت قانونی اعلام شروع فعالیت از سوی صاحبان مشاغل
بر اساس تبصره 3 – ماده 177 – صاحبان مشاغل ملکف‌اند، ظرف چهارماه از تاریخ شروع فعالیت مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی محل اعلام نمایند.


ششم: میزان معافیت
به استناد ماده 101 – درآمد سالانه مشمول مالیات مؤدیان موضوع این فصل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق مقررات این فصل در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند تا میزان معافیت موضوع ماده (84) این قانون از پرداخت مالیات معاف و مازاد آن به نرخ‌های مذکور در ماده (131) این قانون مشمول مالیات خواهد بود. شرط تسلیم اظهارنامه برای استفاده از معافیت فوق نسبت به عملکرد سال 1382 به بعد جاری است.
چگونگی تخصیص معافیت موضوع ماده (101) به واحدهای شغلی و مشارکتی و وراثتی بر اساس تبصره ماده مذکور: در مشارکت‌های مدنی اعم از اختیاری و قهری شرکاء حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی‌مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود.
- شرکائی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد.
- در صورت فوت احدی از شرکاء وراث وی به عنوان قائم مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هرکدام کسر خواهد شد.


هفتم: محاسبه جرائم
مؤدیان مشمول بیند الف و ب ماده (95)
در صورت عدم تسلیم اظهارنامه    40% اصل مالیات قطعی
عدم ارائه دفاتر قانونی    20% اصل مالیات قطعی
عدم ارائه حساب سود و زیان    20% اصل مالیات قطعی
جریمه‌ای 5/2 درصدی اصل مالیات به ازاء هرماه تأخیر در پرداخت مالیات از تاریخ سر رسید پرداخت مالیات
مؤدیان مشمول بند (ج) ماده (95)
در صورت عدم تسلیم اظهارنامه 10% اصل مالیات
جریمه‌ای 5/2 درصدی اصل مالیات به ازاء هرماه تأخیر در پرداخت از تاریخ سررسید پرداخت مالیات.
در صورت عدم تسلیم اظهارنامه در مهلت قانونی علاوه بر تعلق جرائم فوق موجب عدم برخورداری از معافیت قانونی می‌گردد.
2- نحوه محاسبه جرائم مالیاتی آن دسته از مؤدیان بند الف و ب ماده (95) ق.م.م که در موعد مقرر اقدام به تسلیم اظهارنامه نموده‌اند ولی ترازنامه و حساب سود و زیان یا دفاتر قانونی نداده‌اند، جریمه‌ای معادل 20% مالیات برای هریک از موارد مذکور یعنی برای دو مورد فوق جریمه ای معادل 40% مالیات و در مورد رد دفتر مشمول جریمه‌ای معادل ده درصد (10%) مالیات خواهد بود.
شایان ذکر است در صورتی‌که مؤدی حتی اگر در اظهارنامه حساب سود و زیان و ترازنامه را ارائه و قید نماید، مشمول جریمه‌ بیست درصد (20%) نمی‌گردد.
همچنین در خصوص مؤدیانی که اظهارنامه داده‌اند و دفاتر قانونی و حساب سود و زیان را ارائه نموده باشند ولی دفاتر آن‌ها رد شده باشد و مشمول جریمه ده درصدی رد دفتری گردیده باشند، هرگاه برگ تشخیص مالیاتی صادر را قبول یا با اداره امور مالیاتی توافق نمایند و نسبت به پرداخت مالیات متعلقه یا ترتیب‌دادن پرداخت آن اقدام نمایند و نسبت به پرداخت مالیات متعلقه یا ترتیب دادن پرداخت آن اقدام کنند از هشتاد درصد (80%) جرائم مقرر در این قانون معاف خواهند بود. همچنین در صورتی‌که این‌گونه مؤدیان ظرفی یک‌ماه از تاریخ ابلاغ برگ قطعی نسبت به پرداخت یا ترتیب دادن پرداخت آن اقدام نمایند از چهل درصد (40%) جرائم متعلقه مقرر در این قانون معاف خواهند بود.
مثال: اگر مؤدی موضوع بند الف ماده 95 ق.م.م تمامی وظائف قانونی خود را انجام داده ولی دفاتر او رد شده باشد، جرایم متعلقه در صورتی که وی: الف) با رییس امور مالیاتی با مبلغ 000/000/20 ریال مالیات توافق کرده و نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت آن اقدام نموده باشد، ب) ظرف یک‌ماه از تاریخ ابلاغ برگ قطعی با همان مبلغ مالیات نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت آن اقدام کرده باشد، به شرح ذیل محاسبه می‌گردد:
جریمه رد دفاتر    
2000000 = 10% × 20000000
میزان بخشودگی جرایم    1600000 = 80% × 2000000 (در حالت الف)
جریمه متعلقه (در حالت الف)    400000 = 1600000 – 2000000
میزان بخشودگی جرایم    800000 = 40% × 2000000 (در حالت ب)
جریمه متعلقه (در حالت ب)    1200000 = 800000 – 2000000


هشتم: مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مشاغل
- تصویر شناسنامه و کارت ملی و کدپستی محل
- تصویر اسناد مالکیت، صلح سرقفلی، اجاره
- تصویر مبایعه‌نامه یا قولنامه
- تصویر پروانه کسب یا تولید
- تصویر کارت بازرگانی یا کارت حق‌العملکاری در مورد بازرگانان و حق‌العملکاران


نهم: مدارک لازم جهت تمدید کارت بازرگانی و حق‌العملکاری (ماده 186)
- تصویر کارت بازرگانی – صفحه مشخصات و صفحه تمدید کارت
- تصویر کارت حق‌العملکاری - صفحه مشخصات و صفحه تمدید کارت
- تصویر کارت ملی
- تصویر اسناد مالکیت یا اجاره‌نامه محل کارت


دهم: مدارک لازم جهت استفاده از تسهیلات بانکی (تبصره ماده 186)
- نامه بانک
- ارائه صورت‌حساب‌های مالی (ترازنامه، سود و زیان) برای مؤدیان بند (الف) و (ج)

نوع مطلب :
برچسب ها : حسابداری اشخاص حقیقی، آنچه باید یک حسابدار بداند، جریمه مالیات و نحوه محاسبه مالیات، تقسیم بندی صاحبان مشاغل، آموزش نرم افزارهای حسابداری در زنجان، شرکت حسابداری نوآوران زنجان، موسسه حسابداری و حسابرسی در زنجان،
لینک های مرتبط :

شنبه 18 خرداد 1398 09:08 ق.ظ

Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر