تبلیغات
گروه مشاوران مالی و حسابداری و حسابرسی نوآوران - سیر تا پیاز معاملات فصلی موضوع ماده 169 ق.م.م
 
گروه مشاوران مالی و حسابداری و حسابرسی نوآوران
مشتری مداری باور ماست. 33559662-024 33559661-024
درباره وبلاگ


ارتباط با نوآوران :

تلفن تماس زنجان : 33559661-024 33559662-024
شماره همراه مدیر عامل : 09127429633
شماره پیامک : 30009900096153
پست الکترونیکی : Info@Noavaranzn.Ir
کانال نوآوران در تلگرام :https://t.me/joinchat/BWhKUEJZ2u2e8F1zzUpwFA
آدرس: زنجان دروازه ارک ابتدای خیابان 17 شهریور جنب بانک ملت مجتمع حمید واحد 14

مدیر وبلاگ : نوآوران زنجان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
موسسه حسابداری و حسابرسی در زنجان گزارش حسابرسی در زنجان آموزش حسابداری عملی در زنجان مشاوره مالی و مالیاتی در زنجان شرکت حسابداری در زنجان شرکت حسابرسی در زنجان خدمات مالی در زنجان خدمات حسابرسی در زنجان خدمات حسابداری در زنجان حسابداران زنجان آموزش نرم افزارهای حسابداری در زنجان حسابداری و حسابرسی در زنجان موسسه حسابرسی در زنجان حسابرسی صورت های مالی در زنجان انجمن حسابداران زنجان آموزش حسابداری در زنجان حسابداری حسابرسی اموزش اظهارنامه مالیاتی در زنجان تحریر دفاتر قانونی در زنجان تهیه اظهارنامه مالیاتی در زنجان کارآموزی حسابداری در زنجان تهیه صورت های مالی حسابرسی شده در زنجان انجمن صنفی حسابداران زنجان حسابرسان مستقل در زنجان آموزش نرم افزار های حسابداری در زنجان مشاوران مالیاتی در زنجان شرکت حسابداری نوآوران اظهار نامه مالیاتی اظهار نامه ارزش افزوده معاملات فصلی لیست بیمه مالیات حقوق انجمن صنفی حسابدارن زنجان

نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی(بر خط و غیر بر خط) با قابلیت ثبت اطلاعات مربوط به سال ۱۳۹۶ عملیاتی گردیده است.

 مهلت ارائه اولین صورت معاملات مربوط به فصل بهار، مطابق ساختارهای جدید تا تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۵ می باشد.

 ساختار اطلاعاتی جداول روی سامانه صورت معاملات فصلی به نشانی TTMS.TAX.GOV.IR قرار داده شده است. همچنین جهت اطلاعات تکمیلی تر در خصوص تغییرات، به بخش پرسش و پاسخ های متدوال سامانه صورت معاملات فصلی مراجعه فرمایید.

  سازمان امور مالیاتی کشور به منظور اطلاع مودیان مالیاتی از وضعیت خرید وفروش های ثبت شده صورت معاملات فصلی اقدام به ایجاد دسترسی مشاهده اطلاعات وارد شده مودیان دیگر درارسال گزارشات نموده است.

 لذا می توان اطلاعات مربوط به خرید یا فروش ثبت شده توسط دیگران را از سال ۱۳۹۴، در این سامانه مشاهده نمود .

 بدیهی است در صورت وجود هرگونه مغایرت و اشتباه در اطلاعات ثبت شده می توان از طرف مقابل درخواست اصلاح اطلاعات ثبت شده را نمود.

اگر به عنوان حسابدار حرفه ای در بنگاه اقتصادی مشغول به کار هستید حتما با اطلاعیه معاملات فصلی مالیاتی برخورد داشته اید.

این اطلاعیه مالیاتی به هنگام رسیدگی ممیز مالیاتی به مودی داده می شود تا مودی اسناد مرتبط را آماده و در اختیار ممیز مالیاتی قرار دهد. اما برای خیلی از شرکت ها اتفاق افتاده که شرکت هایی نام شرکت شما را در سامانه معاملات فصلی موضوع ماده 169 ق.م.م ارسال کرده اند که شما چنین معامله ای نداشته اید.

مثلا شرکت الف نام شما را در سامانه معاملات فصلی خودش با مبلغ 6000000 ریال ارسال کرده اما ممکن است شما اصلا چنین معامله ای با شرکت فوق نداشته اید یا مبلغ اشتباه است مثلا مبلغ فروش یا خرید اصلی 7000000 ریال بوده است. در چنین مواقعی به علت وجود مغایرت ممیز پرونده شما را به هیئت مالیاتی موضوع بند 3 ارجاع می دهد.

  اما اخیرا سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی اقدام به ایجاد قسمتی در سامانه معاملات فصلی با عنوان مشاهده گزارشات /اطلاعات ارسال شده برای شما  نموده است.

سامانه معاملات فصلی و ضوابط جدید آن

 از ابتدای سال 1396 حسابداران باید دقت و وقت بیشتری را جهت تکمیل و ارائه معاملات فصلی صرف کنند چرا که یک اشتباه کوچک و مغایرت می تواند منجر به رد دفاتر شود.

 این نرم افزار تنها در سیستم عاملهای XP Service Pack 3، Vista، Window7، Windows 8.1قابل اجرا می باشد.

ورود به سامانه ارسال الکترونیکی صورت معاملات این سامانه در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرایی موضوع ماده 169 ق.م.م ایجاد گردیده و توسط آن، مودیان محترم مالیاتی می توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین پرداخت بابت قراردادها اقدام نمایند. همچنین از طریق این سیستم می توان نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودیانی که از ارائه شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی) و کد ملی (برای اشخاص حقیقی) به فروشنده در زمان خرید کالاها و خدمات امتناع ورزیده اند، نیز اقدام نمود.

 دوره ارسال اطلاعات برای خرید و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و می بایست تا سی روز (30 روز) پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود . در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فرم “فهرست امتناع” به اداره امور مالیاتی اعلام نمایند مشمول جریمه از این بابت نخواهند بود.

 دو روش برای ثبت و ارسال اطلاعات معاملات در سامانه پیش بینی شده است.

1- روش برخط (online): این روش برای آن دسته از مودیانی می باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مودیان ، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاکات پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده اند. برای این دسته از مودیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم های زیر برحسب نوع اطلاعات فراهم می باشد.

 – ثبت گزارش خرید
– ثبت گزارش فروش
– ثبت اطلاعات پرداخت قراردادها
– ثبت گزارش امتناع
پس از تکمیل اطلاعات هر فرم با استفاده از ثبت نهایی، اطلاعات در سیستم ثبت و امکان هیچگونه تغییر یا ورود مجدد نیست.

 2- روش غیر برخط(offline) : مودیانی که از سیستم های رایانه ای خرید و فروش استفاده می نمایند، می توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوطه به ویژه تولید کنندگان این گونه نرم افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت و در قالب مذکور وارد (Import ) نمایند، و با استفاده از نرم افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند.

دریافت نرم افزار غیر بر خط نسخه 4.0.2.2 سال 1396 (به روز رسانی 1396/04/26)
بخشنامه موارد عدم شمول دستورالعمل اجرائی ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم
دانلود سوالات متداول سامانه صورت معاملات فصلی
دانلود فیلم آموزشی نرم افزار غیر برخط صورت معاملات فصلی
دانلود فیلم آموزشی نرم افزار برخط صورت معاملات فصلی

تکلیف فروش به خریدارانی که کد اقتصادی ارائه نمی دهند چیست ؟

براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص فروش به یکی از چهار وضعیت ذیل می توان اقدام نمود:

الف) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب(فاکتور) کمتر از 8،800،00 ریال باشد (10% حد نصاب معاملات کوچک)، در اینصورت الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب نمی باشد و می توان فروش های مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت (معاملات کمتر از 10% مبلغ حد نصاب) درسامانه معاملات فصلی وارد نمود عدم درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرایم متعلقه نخواهد بود.

 ب) در صورتیکه خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکمیل و به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود، در غیراینصورت طرفین معامله متضامنا مسئول خواهند بود.

  

تکلیف خرید از فروشندگانی که شماره اقتصادی ارایه نمی دهند چیست؟

بر اساس دستورالعمل اجرایی در خصوص خرید به یکی از دو وضعیت ذیل می توان اقدام نمود:

 الف)در صورتیکه مبلغ هرصورتحساب (فاکتور)، کمتر از 11،000،00 ریال باشد (5% حد نصاب معاملات کوچک)، لزومی به درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورت حسابهای مذکور نمی باشد و می توان خریدهای مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت (معاملات کمتر از 10% مبلغ حدنصاب) در سامانه معاملات فصلی وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرایم متعلقه نخواهد بود.

 ب ) در صورتیکه مبلغ صورتحساب هرخرید بالاتر از 11،000،00 ریال باشد، می بایست حتما معامله مذکور دارای صورتحساب طبق فرم نمونه پیوست دستورالعمل اجرایی ماده 169 مکرر ق.م.م به شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/90 باشد و درج شماره اقتصادی خریدار و فروشنده بر روی صورتحسابهای صادره الزامی می باشد و عدم رعایت آن باعث تعلق جرایم مربوطه خواهد شد.

  روش صحیح وارد کردن مبالغ در سامانه صورت معاملات چگونه است؟
مبالغ را بدون جدا کننده، ممیز، اعشار و هر گونه علامت دیگری وارد نموده و در خصوص مبالغ برگشتی نیازی به وارد کردن منفی نمی باشد.

 ‌اشخاص مشمول ارسال معاملات فصلی

1- کلیه اشخاص حقوقی.
2-اشخاص حقیقی که بر اساس 6 مرحله فراخوان مشمول اجرای مالیات بر ارزش افزوده شده اند.
3-اشخاص حقیقی دارای بیش از 30 میلیارد ریال فروش کالا و خدمات در سال.
4- اشخاص حقیقی که 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده آنها در سال 91 بیش از 30 میلیارد ریال است.

 ‌مهلت ارسال معاملات فصلی

مهلت ارسال فهرست معاملات هر فصل تا یکماه و نیم پس از پایان هر فصل میباشد.

فصل بهار تا 15 مرداد
فصل تابستان تا 15 آبان
فصل پاییز تا 15 بهمن
فصل زمستان تا 15 اردیبهشت سال بعد

 

 نصاب معاملات فصلی

قبلا” برای کلیه معاملات (شامل خرید و فروش) زیر 10% نصاب معاملات کوچک دولتی ، نیاز به ثبت شماره اقتصادی طرف معامله نبود اما در آیین نامه جدید شرایط محدود شده به این شکل که:

 

1- ثبت تجمیعی و بدون شماره اقتصادی محدود به عملیات خرید بوده و شامل فروش نمیباشد.

2-فقط اشخاص حقیقی را میتوان بصورت تجمیعی ثبت نمود و کلیه اشخاص حقوقی حتی اگر معامله با آنها زیر نصاب باشد را باید با شماره اقتصادی و بصورت غیر تجمیعی ثبت نمود.

 

خلاصه اینکه : ثبت فاکتور بصورت تجمیعی در صورت معاملات فصلی

شروطی دارد که در زیر به آنها اشاره میشود:

خریدها از اشخاص حقیقی باشد.
در قالب تجمیعی هیچ فاکتور خریدی که ازشرکت ها باشد را نمیتوانیم ثبت کنیم .
نصاب معاملات کوچک را رعایت کنیم .

 تجمیعی یعنی واردکردن فاکتورهای خرید ازاشخاص حقیقی بدون شناسه ملی و کد اقتصادی بصورت یکجا و در یک رکورد در صورتیکه شرایط بالا را داشته باشد.

 اگر دو فاکتور از یک شخص حقیقی خریداری شود و مبلغ آنها به تفکیک زیر حد نصاب باشد ولی اگر جمع شوند بالای حد نصاب میرود در این موارد اگر تجمیعی ثبت شود کاملا غلط است باید فاکتورها تک به تک ثبت شده و بابت هر کدام یک رکورد گرفته شود .

3- نصاب از 10% به 5% کاهش یافته است.
بدین صورت ؛ در سال 96 که نصاب معاملات کوچک دولتی 220.000.000 ریال است تا 5% آن یعنی 11.000.000 ریال برای خریدهای از اشخاص حقیقی نیاز به ثبت شماره اقتصادی نبوده و میتوان آن معاملات را بصورت تجمیعی ثبت نمود.

 مهلت رسیدگی معاملات فصلی

طبق آیین نامه اجرایی جدید ماده 169 مکرر ؛ مهلت رسیدگی سازمان امور مالیاتی به چگونگی انجام تعهدات مودیان، 5 سال تعیین شده است.
بدین صورت ؛ نگهداری اسناد و دفاتر و مدارک حسابداری حداقل تا 5 سال جهت رسیدگی معاملات فصلی اجباری میباشد.
البته رسیدگی ارزش افزوده نیز تاکنون فاقد سقف زمانی میباشد.

جرائم عدم انجام تکالیف قانونی مقرر در ماده169

1-عدم صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات – 1% مبلغ مورد معامله

2- عدم درج شماره اقتصادی خود یا طرف معامله -2% مبلغ مورد معامله

 3-استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود -2% مبلغ مورد معامله

 4-عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی طبق روشهای تعیین شده -1% مبلغ معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است.

 * تبصره- درصورت انجام همزمان تخلفات ردیف 1 و 2 در هر معامله ، جریمه قابل محاسبه و مطالبه حداکثر معادل 2% مبلغ همان معامله میباشد.

برای انجام تکالیف قانونی صبور باشند!

 اگر جزء آندسته از مودیانی هستید که تکالیف قانونی خود را در اولین زمانها انجام میدهید ، بدانید که برای ثبت گزارش معاملات فصل بهار 95 ، بایستی شکیبا باشید زیرا سازمان امور مالیاتی هنوز در صفحه ثبت گزارش سامانه معاملات فصلی ، سال 95 را ایجاد ننموده است.

 

در تهیه و ارسال لیست های مورد اشاره موارد ذیل دقیقا” رعایت گردد :

 

الف – لازم است فرم نمونه به تفکیک مشتری و نوع کالا و خدمات فروش رفته و تهیه و ارسال شود و همچنین برگشت از فروش را به تفکیک مشتری و نوع کالای فروش رفته در فرم نمونه بصورت جداگانه تهیه و ارسال شود .

ب – در ستون کد کالا و خدمات و کد آدرس مطلقا” چیزی نوشته نشود.
ج – در ستون نام خریدار / فروشنده نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی و نام شخص حقوقی بطور کامل قید گردد .

د – در ستون شرح کالا و خدمات نوع کالای فروخته شده / خریداری شده و همچنین نوع خدمات ارائه شده بصورت کامل معرفی گردد و از بیان اختصاری نوع کالا و خدمات خودداری گردد .

ه – شرکتهایی که فعالیت آنها عمدتاً ارائه خدمات می باشد در ستون مربوط به شرح کالا و خدمات صراحتاً نوع فعالیت ارائه شده خود را مشخص نمایند.

و – کلیه اشخاص فوق الذکر مکلفند لیستهای خرید ، فروش ، پرداخت و دریافت خود را به تفکیک تهیه و تنظیم و تحویل نمایند.

ز – کلیه اشخاص حقوقی / حقیقی که به فعالیت پیمانکاری اشتغال دارند مکلفند صورت دریافت قراردادهای خود را بر اساس فرم نمونه تکمیل و اعلام نمایند.

ح – کلیه اشخاص حقیقی / حقوقی مکلفند لیست کلیه قراردادهای مربوط به اجاره و انبارداری و . . . را به ادارات نظارت و پیگیری یا اطلاعات و خدمات مالیاتی ذیربط اعلام نمایند.

– حوزه های مالیاتی نیز مکلفند در صورت عدم ارائه اطلاعات مربوط به هریک از مندرجات این اطلاعیه از ارائه هر گونه خدمات و تسهیلات مالیاتی به اشخاص مزبور خودداری نمایند.

تبصره :

– کلیه صادرکنندگان ، بیمارستانها و شرکتهای تعاونی مصرف و مسکن مکلفند فقط لیست خریدهای خود را اعلام نمایند.

– کلیه وارد کنندگان مکلفند فقط لیست فروشهای خود را اعلام نمایند . در صورت عدم صدور صورتحساب فروش کالا و یا عدم ارسال فهرست خلاصه معاملات ( فروش ، خرید ، خدمات و قرارداد ) مطابق فرمهای نمونه و همچنین صدور یا ارائه فرمهای خلاف واقع ازسوی مودیان مالیاتی مشمول مقررات ماده ۲۳۰ قانون مالیاتهای مستقیم می باشد . بدیهی است با متخلفین برابر مقررات قانونی برخورد خواهد شد.

” ماده ۲۳۰ ق .م .م مصوب ۱۳۶۶ ”

در مواردی که مدارک و اسناد حاکی ازتحصیل درآمد نزد اشخاص مذکور در ماده ۲۳۱ این قانون موجود باشد اشخاص ثالث مکلفند با مراجعه و مطالبه ماموران تشخیص ، دفاتر و همچنین اصل یا رونوشت اسناد مربوط و هرگونه اطلاعات مربوط به درآمد مودی یا مشخصات او را ارائه دهند وگرنه درصورتیکه در اثر این استنکاف آنها زیانی متوجه دولت شود به جبران زیان وارده به دولت محکوم خواهند شد مرجع ثبوت استنکاف اشخاص ثالث و تعیین زیان وارده به دولت مراجع صالحه قضایی است که با اعلام دادستانی انتظامی مالیاتی و خارج از نوبت به موضوع رسیدگی خواهند نمود .

 موارد عدم شمول معاملات فصلی به شرح زیر می باشد :

خرید وفروش اوراق بهادار موضوع اده 24 قانون بازار اوراق بهادار
خرید و فروش حق تقدم سهام یا سهم الشرکه
سود و کارمزد بانک ها و موسسات اعتباری

دریافت و پردخت حق عضویت اعضا مجامع حرفه ای
دریافت و پرداخت هایی که به موجب قانون و مصوبات هیئت محترم وزیران توسط دستگاه های اجرایی به تشکل های قانونی ، نهاد های عمومی غیر دولتی ، مجامع حرفه ای و …اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می شود .

دریافت و پرداخت هایی که به موجب قانون و مصوبا هیئت وزیران توسط تشکل های قانونی ، نهاد های عمومی غیر دولتی ، مجامع حرفه ای ، انجمن ها ، انجمن های صنفی ، اتحادیه ها ، احزاب  به اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می شود .

 کمک ها ، جوائز و هدایای بلا عوض
مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت ، انواع عوارض و مالیات (به استثنا مالیات بر ارزش افزوده ) ، حق تمبر ، حقوق گمرکی و موارد مشابه به دستگاه های اجرایی پرداخت می گردد .

مال الاجاره املاک موضوع ماده 53 قانون م م .
حقوق  و دستمزد پرداختنی موضوع فصل سوم قانون م م .

وجوه پرداختی بابت حق شارژ ساختمان و آبونمان
معاملات نقل و انتقال املاک موضوع ماده 59 قانون م م برای متعاملین .

 مشمولین اجرای دستور ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم چه اشخاصی هستند؟

 کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی موضوع ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه مصوب 27/11/80 که شامل :

 الف) صاحبان مشاغل بند الف که به موجب این قانون مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند و باید دفاتر و اسناد و مدارک مربوط را بار عایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نگاهداری کنند.

 ب) صاحبان مشاغل بند ب که برحسب این قانون مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می باشند. نمونه های دفاتر مذکور توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می گردد و در دسترس قرار می گیرد.

 طبق ماده 96 صاحبان مشاغل موضوع بند الف ماده (95) این قانون عبارتند از :

1. دارندگان کارت بازرگانی و کلیه واردکنندگان و صادرکنندگان.
2. صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری از وزارتخانه ذیربط صادر شده یا می شود.
3. بهره برداران معادن.
4. صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، خدمات مالی و ارایه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره ای، انفورماتیک، رایانه ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری و طراحی سیستم و حسابداران رسمی.
5. صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی، آموزشگاههای آزاد، مدارس غیرانتفاعی، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی.

6. صاحبان بیمارستانها، زایشگاهها، آسایشگاهها، درمانگاهها و خانه های سالمندان
7. صاحبان متلها و هتلهای سه ستاره وبالاتر.
8. بنکداران، عمده فروشها، فروشگاههای بزرگ، واسطه های مالی، نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبارها.
9. نمایندگان موسسه های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی وخارجی.
10. صاحبان موسسات حمل و نقل موتوری، زمینی، دریایی و هوایی اعم از مسافری یا باربری.
11. صاحبان موسسات مهندسی و مهندسی مشاور.
12. صاحبان موسسات تبلیغاتی و بازاریابی.

صاحبان مشاغل موضوع بند”ب” ماده (95) این قانون عبارتند از:

1. صاحبان کارگاههای صنعتی.
2. صاحبان مشاغل ساختمانی، تاسیسات فنی و صنعتی، نقشه کشی، نقشه برداری، محاسبات فنی و نظارت.
3. چاپخانه داران، لیتوگرافها، ارایه دهندگان خدمات چاپ و گرافیستها.
4. صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای.
5. وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمی دادگستری، مشاوران حقوقی و اعضای سازمان های نظام مهندسی.

6. محققان، پژوهش گران و کارشناسان آزاد که به تهیه و ارایه طرح های تحقیقاتی اشتغال دارند.

7. دلالان، حق العملکاران، کارگزاران.
8. صاحبان مراکز فرهنگی- هنری، فرهنگسراها، کانون های حرفه ای و انجمن های صنفی تخصصی.
9. صاحبان سینماها، تماشاخانه ها و مکان های تفریحی و ورزشی.
10. صاحبان مشاغل فیلم برداری، دوبلاژ، مونتاژ و سایر خدمات سینمایی.
11. پزشکان و دندانپزشکان که دارای مطب هستند و دامپزشکان که به حرفه دامپزشکی اشتغال دارند.

 12. صاحبان آزمایشگاه ها، رادیولوژی ها، فیزیوتراپی ها، سونوگرافی ها، الکتروانسفالوگرافیها، سی تی اسکن ها، سالن های زیبایی و دیگر ارایه دهندگان خدمات بهداشتی طبی و غیر طبی، صاحبان داروخانه ها اعم از انسانی و دامی، لابراتوارهای دندانسازی، مراکز ترک اعتیاد، موسسات ترمیم و کاشت مو، سازندگان اعضای مصنوعی، مراکز بینایی سنجی و شنوایی سنجی، مشاوره ژنتیک، مشاوره روانسنجی و روانشناسی، دفاتر خدمات پرستاری، مامایی و مراکز خدمات آمبولانس.
13. صاحبان میهمان سراها، میهمان پذیرها و مسافرخانه ها.
14. صاحبان تالارهایی پذیرایی، رستوران ها، تهیه کنندگان غذاهای آماده، ارایه دهندگان خدمات پذیرایی و کرایه دهندگان ظروف.
15. صاحبان دفاتر اسناد رسمی.

16. صاحبان تعمیرگاه های مجاز و اتوسرویسها.
17. صاحبان نمایشگاه ها و فروشگاه های اتومبیل و بنگاه های معاملات املاک و آژانس های کرایه اتومبیل.
18. سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر.
19. عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات، فروشندگان مصالح ساختمانی دارنده عاملیت مجاز یا توزیع (سیمان، گچ و سایر مصالح ساختمانی)
20. صاحبان دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس های پستی)، صاحبان دفاتر خدمات دولت الکترونیک (پلیس+ 10) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر.

21. صاحبان جایگاهای اختصاصی فرآورده های نفتی و گاز (پمپ های بنزین و گازوییل و گاز).
22. صاحبان مهدهای کودک و پیش دبستانی.
23. ناشران و صاحبان موسسات انتشاراتی.
24. صاحبان دفاتر خدمات پیک موتوری.
25. صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی.
26. شیرینی فروشان و قنادی های دارای کارگاه.
27. صاحبان کارگاه های تولیدی نان های حجیم، فانتزی و صنعتی.

نوع مطلب :
برچسب ها : سامانه معاملات فصلی، ضوابط ومقررات معاملات فصلی، جرائم معاملات فصلی، آموزش معاملات فصلی در زنجان، ارسال معاملات فصلی، حسابداری و حسابرسی در زنجان، گزارش حسابرسی در زنجان،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 8 مرداد 1398 02:00 ق.ظ

You have made your stand pretty well.!
cialis canadian pharmacy canadian pharmacys canadian pharmacy king canadian pharmaceuticals stocks cialis canadian pharmacy canada medications information drugstore online reviews buy viagrow pro online pharmacies of canada canadian pharmacy
یکشنبه 30 تیر 1398 05:45 ب.ظ
Much like these, attempts end up being prominent which you have went out with before wish blind date superstar
“inside a” while living in L.A. This span obtains lobbed something like a great deal
as a consequence generally protections actors, digital camera guys, check out- copy writer, along with the acts which group below
to try to allow it to become great. It's only something that includes
the territory of La.
یکشنبه 2 تیر 1398 12:45 ق.ظ

You reported that terrifically!
cialis 50 mg soft tab cialis tablets australia buying cialis on internet cialis super kamagra estudios de cialis genricos wow look it cialis mexico get cheap cialis how do cialis pills work cialis 5 mg funziona trusted tabled cialis softabs
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:20 ق.ظ

You expressed it perfectly!
cialis daily new zealand cialis generic availability cialis 20mg preis cf cialis generique 5 mg cialis side effects dangers we like it safe cheap cialis prix cialis once a da cialis coupons printable try it no rx cialis side effects for cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:07 ب.ظ

Valuable tips. Regards!
how do cialis pills work generic cialis 20mg uk cialis mit grapefruitsaft cialis generique walgreens price for cialis canadian drugs generic cialis acheter du cialis a geneve generic cialis at the pharmacy cialis wir preise effetti del cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:20 ق.ظ

Terrific information, Many thanks.
cialis generico in farmacia we recommend cialis best buy how much does a cialis cost cialis purchasing cialis pills are there generic cialis look here cialis cheap canada cialis from canada cialis kaufen bankberweisung achat cialis en europe
جمعه 24 خرداد 1398 11:18 ب.ظ

You actually explained this really well!
are there generic cialis we recommend cialis best buy only now cialis for sale in us cialis pills in singapore we choice free trial of cialis buy cialis cialis 5mg cialis 20mg prix en pharmacie free cialis trusted tabled cialis softabs
جمعه 24 خرداد 1398 09:05 ق.ظ

You actually said it perfectly!
interactions for cialis how to buy cialis online usa only now cialis 20 mg warnings for cialis cialis side effects tadalafil generic cialis et insomni buy cialis cialis super acti side effects for cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:20 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of info!

we recommend cialis best buy generic cialis tadalafil generic cialis canadian drugs generic cialis cialis generique cialis kaufen wo cialis uk cialis 100mg suppliers cialis 5 mg effetti collateral sublingual cialis online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 03:20 ب.ظ

Seriously lots of awesome knowledge!
prices on cialis 10 mg click now cialis from canada cialis tadalafil online generic cialis 20mg uk cialis baratos compran uk acheter cialis kamagra only best offers cialis use interactions for cialis safe site to buy cialis online viagra vs cialis vs levitra
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:20 ق.ظ

Cheers, Numerous write ups!

precios cialis peru cialis tadalafil weblink price cialis we like it safe cheap cialis cialis generic cialis price in bangalore buy cialis online legal generic cialis at walmart cialis 20mg buy cialis
جمعه 17 خرداد 1398 09:02 ب.ظ

You said it perfectly..
warnings for cialis buy generic cialis cialis therapie cialis daily sialis cialis great britain cialis prices in england cialis pills boards cialis purchasing cialis canada
چهارشنبه 21 فروردین 1398 05:35 ب.ظ

You reported that effectively.
canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmaceuticals nafta best canadian pharmacy canadian prescriptions online serc 24 mg canada medication prices prescription drugs without prior prescription canadian pharmacy world drugstore online india canada drugs online northwest pharmacies online
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:18 ق.ظ

Incredible loads of useful facts!
buy cialis cheap 10 mg ou trouver cialis sur le net cialis preise schweiz only now cialis 20 mg viagra vs cialis cialis pas cher paris we use it 50 mg cialis dose acheter cialis kamagra enter site 20 mg cialis cost deutschland cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:54 ب.ظ

Amazing many of wonderful data.
buying cialis on internet overnight cialis tadalafil we like it cialis soft gel canadian cialis cialis preise schweiz try it no rx cialis cialis prezzo di mercato buying cialis overnight cialis 5mg cialis professional from usa
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:28 ق.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of facts.

buy online cialis 5mg how to purchase cialis on line cialis generic tadalafil buy only now cialis 20 mg we recommend cheapest cialis cialis without a doctor's prescription we use it cialis online store buy cialis cialis 05 only here cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 02:28 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it!
buy name brand cialis on line cialis 200 dollar savings card how does cialis work cialis side effects dangers cialis dosage recommendations click now cialis from canada buy cialis online legal cialis prezzo in linea basso cialis prezzo al pubblico canadian discount cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 03:01 ق.ظ

Amazing postings. Thanks.
buy online cialis 5mg cost of cialis per pill bulk cialis buy cialis sample pack viagra vs cialis vs levitra il cialis quanto costa cialis 5 mg funziona price cialis best tadalafil generic cialis cipla best buy
دوشنبه 12 آذر 1397 01:59 ب.ظ

Wow quite a lot of useful info!
fast cialis online only here cialis pills generic cialis soft gels cialis arginine interactio cialis dosage recommendations only now cialis for sale in us cialis online generic cialis cialis savings card bulk cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:42 ق.ظ

Kudos! I enjoy it.
enter site natural cialis venta cialis en espaa how to purchase cialis on line cialis uk the best site cialis tablets cialis 10mg prix pharmaci we use it 50 mg cialis dose cialis pills in singapore precios cialis peru cialis et insomni
یکشنبه 11 آذر 1397 01:37 ب.ظ

Beneficial knowledge. Kudos!
bulk cialis generico cialis mexico cialis 20 mg cost american pharmacy cialis buy cialis cheap 10 mg cialis cipla best buy we recommend cheapest cialis we like it safe cheap cialis we recommend cheapest cialis cialis en 24 hora
یکشنبه 11 آذر 1397 02:31 ق.ظ

Very good material. Regards.
link for you cialis price cialis prezzo di mercato click here to buy cialis cialis taglich generic cialis we use it 50 mg cialis dose cialis manufacturer coupon generic cialis levitra cialis sicuro in linea cialis kaufen
شنبه 10 آذر 1397 02:04 ق.ظ

You suggested this perfectly!
dose size of cialis estudios de cialis genricos buy cialis uk no prescription cialis 5 mg para diabeticos cialis in sconto cheap cialis generic cialis pro cialis 5 mg funziona online cialis low cost cialis 20mg
جمعه 9 آذر 1397 02:41 ب.ظ

You said it perfectly..
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis canadian drugs cialis tadalafil cialis sans ordonnance trusted tabled cialis softabs precios de cialis generico low dose cialis blood pressure american pharmacy cialis ou trouver cialis sur le net where cheapest cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:58 ق.ظ

You said it perfectly.
cialis prezzo di mercato online cialis viagra cialis levitra cialis tablets for sale we use it 50 mg cialis dose 40 mg cialis what if i take cialis generisches kanada cialis 20 mg best price buy cheap cialis in uk cialis generico lilly
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:37 ب.ظ

Cheers, Ample material!

cialis patent expiration generic cialis with dapoxetine cialis in sconto cialis per paypa ou trouver cialis sur le net cialis para que sirve cialis 5 mg para diabeticos cialis prezzo in linea basso preis cialis 20mg schweiz cialis 50 mg soft tab
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:23 ق.ظ

You actually revealed it effectively.
how does cialis work cialis herbs click here take cialis cialis 5 effetti collaterali cost of cialis per pill estudios de cialis genricos buy cialis uk no prescription enter site very cheap cialis buying cialis on internet cialis daily
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:55 ب.ظ

Very well voiced certainly. .
i recommend cialis generico cialis tadalafil online cialis dose 30mg deutschland cialis online online cialis sialis venta de cialis canada cialis tablets australia cialis uk next day estudios de cialis genricos
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:57 ق.ظ

Many thanks. I value it.
cialis qualitat cialis diario compra generic cialis review uk generic cialis soft gels cialis prices venta cialis en espaa cialis price in bangalore estudios de cialis genricos tadalafil generic only here cialis pills
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر